| Internal Part Number | EIS-AK60C-048L-050F10 | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 36V | |
| Voltage - Input (Max) | 75V | |
| Voltage - Output 1 | 5V | |
| Voltage - Output 2 | - | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Current - Output (Max) | 10A | |
| Power (Watts) - Manufacture Series | 50W | |
| Voltage - Isolation | - | |
| Features | Remote On/Off, OTP, OVP | |
| Size / Dimension | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C | |
| Efficiency | - | |
| Power (Watts) - Max | 50W | |