Artesyn Embedded Technologies AK80A-024L-050F30
AK80A-024L-050F30 picture photo
Mfg. Part Number
AK80A-024L-050F30
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC-DC 240W 24VIN 5.0V SGL
Datasheet Download
AK80A-024L-050F30.pdf
Availability of AK80A-024L-050F30
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AK80A-024L-050F30 Order Process
Ship out your order
Specifications of AK80A-024L-050F30
Internal Part NumberEIS-AK80A-024L-050F30
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package32
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesAK80A
Packaging-
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series240W
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseModule
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 0.50" H (116.8mm x 61.0mm x 12.7mm)
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max240W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AK80A-024L-050F30
Related LinksAK80A-02, AK80A-024L-050F30 Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
AK80A-024L-050F30 Details Description
Related parts for AK80A-024L-050F30
NUT DRIVER HEX SOCKET 5.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 12NS 208QFP datasheet.pdf
TVS DIODE 53VWM 85VC SMB datasheet.pdf
LED GREEN DIFF 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
IC DDR2 SDRAM 1GBIT 2.5NS 84FBGA datasheet.pdf
IC CPLD 384MC 10NS 256SBGA datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 28.7K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf