Panasonic Industrial Automation Sales AKT41112021
AKT41112021 picture photo
Mfg. Part Number
AKT41112021
Brief Description
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V
Datasheet Download
AKT41112021.pdf
Availability of AKT41112021
QUANTITY
AKT41112021 Order Process
Ship out your order
Specifications of AKT41112021
Internal Part NumberEIS-AKT41112021
FamilyControllers - Process, Temperature
SeriesKT4
TypeProcess, Temperature Controller (RTD, Type B, C, E, J, K, N, PLII, R, S, T)
Input Range-200°C ~ 2315°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Output TypeRelay (3)
Control MethodOn/Off, Proportional (PID)
CommunicationsRS-485 (Modbus)
Number Of Characters Per Row4, 4
Display TypeLED - Dual Color Characters
Display Characters - Height0.401" (10.20mm), 0.347" (8.80mm)
Voltage - Supply100 ~ 240VAC
Panel Cutout DimensionsSquare - 45.00mm x 45.00mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP66 (Face)
Operating Temperature0°C ~ 50°C
FeaturesHeater Fault Detection
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AKT41112021
Related LinksAKT41, AKT41112021 Datasheet, Panasonic Industrial Automation Sales Distributor
AKT41112021 Details Description
Related parts for AKT41112021
RES SMD 28.7 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
GDT 75V 20% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 15W datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 52V 3.84A datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 600MA 800 MOHM datasheet.pdf
VARISTOR 459V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
UKH 240-3L/N/FE datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 300MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf