Panasonic Industrial Automation Sales AKT4213140
AKT4213140 picture photo
Mfg. Part Number
AKT4213140
Brief Description
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT
Datasheet Download
AKT4213140.pdf
Availability of AKT4213140
QUANTITY
AKT4213140 Order Process
Ship out your order
Specifications of AKT4213140
Internal Part NumberEIS-AKT4213140
FamilyControllers - Process, Temperature
SeriesKT4
TypeProcess, Temperature Controller (RTD, Type B, C, E, J, K, N, PLII, R, S, T)
Input Range-200°C ~ 2315°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Output TypeAnalog, Relay, Solid State
Control MethodOn/Off, Proportional (PID)
Communications-
Number Of Characters Per Row4, 4
Display TypeLED - Dual Color Characters
Display Characters - Height0.401" (10.20mm), 0.347" (8.80mm)
Voltage - Supply24VAC/DC
Panel Cutout DimensionsSquare - 45.00mm x 45.00mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP66 (Face)
Operating Temperature0°C ~ 50°C
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AKT4213140
Related LinksAKT42, AKT4213140 Datasheet, Panasonic Industrial Automation Sales Distributor
AKT4213140 Details Description
Related parts for AKT4213140
IC VOICE REC/PLAY 50-SEC 28-DIP datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER 8BIT INV 20SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 115K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
POWER STRIP 48" 15A 15OUT 6'C datasheet.pdf
POT 100 OHM 2W CERMET LINEAR datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 4.5-18VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CAP FILM 60UF 10% 440VAC QC TERM datasheet.pdf