Panasonic Industrial Automation Sales AKT71111001
AKT71111001 picture photo
Mfg. Part Number
AKT71111001
Manufacturer
Product Category
Controllers - Process, Temperature
Brief Description
CONTROL TEMP/PROCESS REL/SS OUT
Datasheet Download
AKT71111001.pdf
Availability of AKT71111001
QUANTITY
AKT71111001 Order Process
Ship out your order
Specifications of AKT71111001
Internal Part NumberEIS-AKT71111001
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyControllers - Process, Temperature
SeriesKT7
TypeProcess, Temperature Controller (RTD, Type B, C, E, J, K, N, PLII, R, S, T)
Input Range-200°C ~ 2315°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Output TypeRelay, Solid State
Control MethodOn/Off, Proportional (PID)
CommunicationsRS-485 (Modbus)
Number Of Characters Per Row4, 4
Display TypeLED - Dual Color Characters
Display Characters - Height0.291" (7.40mm), 0.291" (7.40mm)
Voltage - Supply100 ~ 240VAC
Panel Cutout Dimensions-
Mounting TypeDIN Rail
Termination StyleScrew Terminal
Ingress Protection-
Operating Temperature0°C ~ 50°C
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AKT71111001
Related LinksAKT71, AKT71111001 Datasheet, Panasonic Industrial Automation Sales Distributor
AKT71111001 Details Description
Related parts for AKT71111001
IC CODE HOPPING DECODER 14-DIP datasheet.pdf
CONN CAP FOR RJ11F SERIES RCPT datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 330PF 630V NP0 1825 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
L37-3 SHEET 300X300X0.5MM W/ADH datasheet.pdf
LENS FOR INCAND DISPLAY AML41J datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V HCSL 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 16A DC datasheet.pdf