Panasonic Industrial Automation Sales AKT71111001
AKT71111001 picture photo
Mfg. Part Number
AKT71111001
Brief Description
CONTROL TEMP/PROCESS REL/SS OUT
Datasheet Download
AKT71111001.pdf
Availability of AKT71111001
QUANTITY
AKT71111001 Order Process
Ship out your order
Specifications of AKT71111001
Internal Part NumberEIS-AKT71111001
FamilyControllers - Process, Temperature
SeriesKT7
TypeProcess, Temperature Controller (RTD, Type B, C, E, J, K, N, PLII, R, S, T)
Input Range-200°C ~ 2315°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Output TypeRelay, Solid State
Control MethodOn/Off, Proportional (PID)
CommunicationsRS-485 (Modbus)
Number Of Characters Per Row4, 4
Display TypeLED - Dual Color Characters
Display Characters - Height0.291" (7.40mm), 0.291" (7.40mm)
Voltage - Supply100 ~ 240VAC
Panel Cutout Dimensions-
Mounting TypeDIN Rail
Termination StyleScrew Terminal
Ingress Protection-
Operating Temperature0°C ~ 50°C