Panasonic Industrial Automation Sales AKT72121001
AKT72121001 picture photo
Mfg. Part Number
AKT72121001
Brief Description
CONTROL TEMP/PROC 24V DIN RAIL
Datasheet Download
AKT72121001.pdf
Availability of AKT72121001
QUANTITY
AKT72121001 Order Process
Ship out your order
Specifications of AKT72121001
Internal Part NumberEIS-AKT72121001
FamilyControllers - Process, Temperature
SeriesKT7
TypeProcess, Temperature Controller (RTD, Type B, C, E, J, K, N, PLII, R, S, T)
Input Range-200°C ~ 2315°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Output TypeSolid State, Voltage (External SSR)
Control MethodOn/Off, Proportional (PID)
CommunicationsRS-485 (Modbus)
Number Of Characters Per Row4, 4
Display TypeLED - Dual Color Characters
Display Characters - Height0.291" (7.40mm), 0.291" (7.40mm)
Voltage - Supply24VAC/DC
Panel Cutout Dimensions-
Mounting TypeDIN Rail
Termination StyleScrew Terminal
Ingress Protection-
Operating Temperature0°C ~ 50°C
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AKT72121001
Related LinksAKT72, AKT72121001 Datasheet, Panasonic Industrial Automation Sales Distributor
AKT72121001 Details Description
Related parts for AKT72121001
IC OPAMP GP 730KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 43.2KOHM 0.5% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN SMA PLUG STR 50 OHM PUSH datasheet.pdf
GDT 90V 20% 5KA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS SGL 1.25MM NATRL datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8MSOP datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL SMD 12POS datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 1.6A 280 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 25V X7R 0402 datasheet.pdf