Panasonic Industrial Automation Sales AKT8111201
AKT8111201 picture photo
Mfg. Part Number
AKT8111201
Manufacturer
Product Category
Controllers - Process, Temperature
Brief Description
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V
Datasheet Download
AKT8111201.pdf
Availability of AKT8111201
QUANTITY
AKT8111201 Order Process
Ship out your order
Specifications of AKT8111201
Internal Part NumberEIS-AKT8111201
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyControllers - Process, Temperature
SeriesKT8
TypeProcess, Temperature Controller (RTD, Type B, C, E, J, K, N, PLII, R, S, T)
Input Range-200°C ~ 2315°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Output TypeRelay (3)
Control MethodOn/Off, Proportional (PID)
Communications-
Number Of Characters Per Row4, 4
Display TypeLED - Dual Color Characters
Display Characters - Height0.441" (11.20mm), 0.441" (11.20mm)
Voltage - Supply100 ~ 240VAC
Panel Cutout DimensionsRectangular - 92.00mm x 45.00mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP66 (Face)
Operating Temperature0°C ~ 50°C
FeaturesHeater Fault Detection
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AKT8111201
Related LinksAKT81, AKT8111201 Datasheet, Panasonic Industrial Automation Sales Distributor
AKT8111201 Details Description
Related parts for AKT8111201
RES SMD 12K OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A DDPAK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 2W SMBG datasheet.pdf