Panasonic Industrial Automation Sales AKT8111204
AKT8111204 picture photo
Mfg. Part Number
AKT8111204
Brief Description
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V
Datasheet Download
AKT8111204.pdf
Availability of AKT8111204
QUANTITY
AKT8111204 Order Process
Ship out your order
Specifications of AKT8111204
Internal Part NumberEIS-AKT8111204
Input Range-200°C ~ 2315°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Output TypeRelay (3)
Control MethodOn/Off, Proportional (PID)
Communications-
Number Of Characters Per Row4, 4
Display TypeLED - Dual Color Characters
Display Characters - Height0.441" (11.20mm), 0.441" (11.20mm)
Voltage - Supply100 ~ 240VAC
Panel Cutout DimensionsRectangular - 92.00mm x 45.00mm
Ingress ProtectionIP66 (Face)
Operating Temperature0°C ~ 50°C
FeaturesHeater Fault Detection
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AKT8111204
Related LinksAKT81, AKT8111204 Datasheet, Panasonic Industrial Automation Sales Distributor
AKT8111204 Details Description
Related parts for AKT8111204
TERM BLOCK PLUG 5POS 7.5MM datasheet.pdf
SENSOR 50PSI M10-1.25 6H FEM 5V datasheet.pdf
CONN PLUG 160POS .6MM FH 4H SMD datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 1000V 22A SP3 datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
XFRMR CURR 15A 1:50CT VRT datasheet.pdf