Panasonic Industrial Automation Sales AKT8113100
AKT8113100 picture photo
Mfg. Part Number
AKT8113100
Manufacturer
Product Category
Controllers - Process, Temperature
Brief Description
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V
Datasheet Download
AKT8113100.pdf
Availability of AKT8113100
QUANTITY
AKT8113100 Order Process
Ship out your order
Specifications of AKT8113100
Internal Part NumberEIS-AKT8113100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyControllers - Process, Temperature
SeriesKT8
TypeProcess, Temperature Controller (RTD, Type B, C, E, J, K, N, PLII, R, S, T)
Input Range-200°C ~ 2315°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Output TypeAnalog, Relay
Control MethodOn/Off, Proportional (PID)
Communications-
Number Of Characters Per Row4, 4
Display TypeLED - Dual Color Characters
Display Characters - Height0.441" (11.20mm), 0.441" (11.20mm)
Voltage - Supply100 ~ 240VAC
Panel Cutout DimensionsRectangular - 92.00mm x 45.00mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP66 (Face)
Operating Temperature0°C ~ 50°C
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AKT8113100
Related LinksAKT81, AKT8113100 Datasheet, Panasonic Industrial Automation Sales Distributor
AKT8113100 Details Description
Related parts for AKT8113100
CAP TANT 22UF 10V 20% 1206 datasheet.pdf
IC LP ADSL LINE DRIVER 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 54.9K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC PWR MOSFET M0 70V 20A PWRSO10 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV 4CH TRANS 16SOP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 97.6 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN HDR VERT 6POS DL KEY Y GOLD datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf