Panasonic Industrial Automation Sales AKT8113100
AKT8113100 picture photo
Mfg. Part Number
AKT8113100
Brief Description
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V
Datasheet Download
AKT8113100.pdf
Availability of AKT8113100
QUANTITY
AKT8113100 Order Process
Ship out your order
Specifications of AKT8113100
Internal Part NumberEIS-AKT8113100
Input Range-200°C ~ 2315°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Output TypeAnalog, Relay
Control MethodOn/Off, Proportional (PID)
Communications-
Number Of Characters Per Row4, 4
Display TypeLED - Dual Color Characters
Display Characters - Height0.441" (11.20mm), 0.441" (11.20mm)
Voltage - Supply100 ~ 240VAC
Panel Cutout DimensionsRectangular - 92.00mm x 45.00mm
Ingress ProtectionIP66 (Face)
Operating Temperature0°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AKT8113100
Related LinksAKT81, AKT8113100 Datasheet, Panasonic Industrial Automation Sales Distributor
AKT8113100 Details Description
Related parts for AKT8113100
CONN BNC PLUG STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST QUAD 14SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 47UF 16V X7R 2220 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 8SKT SLD CUP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
ETN UNMANAGED SWITCH 4 COPPER, 1 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
OSC MEMS 12.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf