Panasonic Industrial Automation Sales AKT81132001
AKT81132001 picture photo
Mfg. Part Number
AKT81132001
Brief Description
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V
Datasheet Download
AKT81132001.pdf
Availability of AKT81132001
QUANTITY
AKT81132001 Order Process
Ship out your order
Specifications of AKT81132001
Internal Part NumberEIS-AKT81132001
Input Range-200°C ~ 2315°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Output TypeAnalog, Relay
Control MethodOn/Off, Proportional (PID)
CommunicationsRS-485 (Modbus)
Number Of Characters Per Row4, 4
Display TypeLED - Dual Color Characters
Display Characters - Height0.441" (11.20mm), 0.441" (11.20mm)
Voltage - Supply100 ~ 240VAC
Panel Cutout DimensionsRectangular - 92.00mm x 45.00mm
Ingress ProtectionIP66 (Face)
Operating Temperature0°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AKT81132001
Related LinksAKT81, AKT81132001 Datasheet, Panasonic Industrial Automation Sales Distributor
AKT81132001 Details Description
Related parts for AKT81132001
RES SMD 13.7 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS 1.27MM AU SMD datasheet.pdf
CABLE D-SUB - AFN15B/AE15M/X datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR MCP3424 datasheet.pdf
CABLE CAT6 8COND 23AWG BLU 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 20% 560VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CAP TANT POLY 40UF 30V AXIAL datasheet.pdf