Panasonic Industrial Automation Sales AKT8213120
AKT8213120 picture photo
Mfg. Part Number
AKT8213120
Brief Description
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT
Datasheet Download
AKT8213120.pdf
Availability of AKT8213120
QUANTITY
AKT8213120 Order Process
Ship out your order
Specifications of AKT8213120
Internal Part NumberEIS-AKT8213120
FamilyControllers - Process, Temperature
SeriesKT8
TypeProcess, Temperature Controller (RTD, Type B, C, E, J, K, N, PLII, R, S, T)
Input Range-200°C ~ 2315°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Output TypeAnalog, Relay, Voltage (External SSR)
Control MethodOn/Off, Proportional (PID)
Communications-
Number Of Characters Per Row4, 4
Display TypeLED - Dual Color Characters
Display Characters - Height0.441" (11.20mm), 0.441" (11.20mm)
Voltage - Supply24VAC/DC
Panel Cutout DimensionsRectangular - 92.00mm x 45.00mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP66 (Face)
Operating Temperature0°C ~ 50°C
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AKT8213120
Related LinksAKT82, AKT8213120 Datasheet, Panasonic Industrial Automation Sales Distributor
AKT8213120 Details Description
Related parts for AKT8213120
LED GREEN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IDC CABLE - MCF20K/MC20F/X datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 90POS 1MM SLD datasheet.pdf
HEADER 24POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
SHORTING LINK PRE-ASSY 3POLE datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 27UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.2KV 250A DO205 datasheet.pdf