Panasonic Industrial Automation Sales AKT9213220
AKT9213220 picture photo
Mfg. Part Number
AKT9213220
Brief Description
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT
Datasheet Download
AKT9213220.pdf
Availability of AKT9213220
QUANTITY
AKT9213220 Order Process
Ship out your order
Specifications of AKT9213220
Internal Part NumberEIS-AKT9213220
FamilyControllers - Process, Temperature
SeriesKT9
TypeProcess, Temperature Controller (RTD, Type B, C, E, J, K, N, PLII, R, S, T)
Input Range-200°C ~ 2315°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Output TypeAnalog, Relay, Voltage (External SSR)
Display TypeLED - Dual Color Characters
Display Characters - Height0.710" (18.00mm), 0.520" (13.20mm)
Voltage - Supply24VAC/DC
Panel Cutout DimensionsSquare - 92.00mm x 92.00mm
Ingress ProtectionIP66 (Face)
Operating Temperature0°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AKT9213220
Related LinksAKT92, AKT9213220 Datasheet, Panasonic Industrial Automation Sales Distributor
AKT9213220 Details Description
Related parts for AKT9213220
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 5.08MM datasheet.pdf