Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) AL03006-2463-76-G1
AL03006-2463-76-G1 picture photo
Mfg. Part Number
AL03006-2463-76-G1
Manufacturer
Product Category
Thermistors - NTC
Brief Description
THERMISTOR GLASS 4K OHM DO-35
Datasheet Download
AL03006-2463-76-G1.pdf
Availability of AL03006-2463-76-G1
QUANTITY
AL03006-2463-76-G1 Order Process
Ship out your order
Specifications of AL03006-2463-76-G1
Internal Part NumberEIS-AL03006-2463-76-G1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - NTC
SeriesAL03006
PackagingBulk
Resistance in Ohms @ 25°C4k
Resistance Tolerance±10%
B Value Tolerance-
B0/50-
B25/50-
B25/75-
B25/853553K
Operating Temperature-50°C ~ 204°C
Power - Max-
Length - Lead Wire1.15" (29.20mm)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AH, DO-35, Axial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AL03006-2463-76-G1
AL03006-2463-76-G1 Details Description
Related parts for AL03006-2463-76-G1
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT363 datasheet.pdf
RES SMD 22.6K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC SECURITY CTRLR 16BIT M5.1 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 datasheet.pdf
ACCESSORY MOUNTING WING 1POS BLU datasheet.pdf
5X4 MTE RCPT SR PLAIN .100CL datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 800MHZ 783FCBGA datasheet.pdf
RES 470 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 27.7K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf