AVX Corporation AL12B28N0GTR
AL12B28N0GTR picture photo
Mfg. Part Number
AL12B28N0GTR
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 28NH 4A 6 MOHM SMD
Datasheet Download
AL12B28N0GTR.pdf
Availability of AL12B28N0GTR
QUANTITY
AL12B28N0GTR Order Process
Ship out your order
Specifications of AL12B28N0GTR
Internal Part NumberEIS-AL12B28N0GTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAir Core Inductors
Featured Product Toroidal Air Core RF and Square Air Core Inductors
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAL
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreAir
Inductance28nH
Tolerance±2%
Current Rating4A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)6 mOhm Max
Q @ Freq105 @ 150MHz
Frequency - Self Resonant1.8GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test150MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.270" L x 0.120" W (6.86mm x 3.05mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.18mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AL12B28N0GTR
Related LinksAL12B2, AL12B28N0GTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
AL12B28N0GTR Details Description
Related parts for AL12B28N0GTR
FUSE BOARD MNT 3A 125VAC/VDC RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 240V 160MA RADIAL datasheet.pdf
IC FIFO SS 8192X18 15NS 64QFP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20DIP datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 20% 250VAC RAD datasheet.pdf
RES 5K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 56 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CABLE RJ45 datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE PIN datasheet.pdf