Diodes Incorporated AL9910AS-13
AL9910AS-13 picture photo
Mfg. Part Number
AL9910AS-13
Manufacturer
Product Category
PMIC - LED Drivers
Brief Description
IC LED Driver AC DC Offline Switcher Analog, PWM Dimming Backlight, Lighting, Signage 8-SO
Datasheet Download
AL9910AS-13.pdf
Availability of AL9910AS-13
QUANTITY
AL9910AS-13 Order Process
Ship out your order
Specifications of AL9910AS-13
Internal Part NumberEIS-AL9910AS-13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Design ResourcesLighting Product Selector
Reference Design LibraryAL9910 13W T8: 230 VACin, 59V, 240mA LED
PCN Design/SpecificationDatasheet/Copper Wire Update 30/Sep/2014
PCN Assembly/OriginPlating Site Addition 29/Jul/2015
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - LED Drivers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeAC DC Offline Switcher
TopologyStep-Down (Buck), Step-Up (Boost)
Internal Switch(s)No
Number of Outputs1
Voltage - Supply (Min)20V
Voltage - Supply (Max)500V
Voltage - Output-
Current - Output / Channel-
Frequency25kHz ~ 300kHz
DimmingAnalog, PWM
ApplicationsBacklight, Lighting, Signage
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AL9910AS-13
Related LinksAL991, AL9910AS-13 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
AL9910AS-13 Details Description
Related parts for AL9910AS-13
AC/DC CONVERTER 5V +/-15V 50W datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
IC HOT-SWAP CTRLR TRPL 20-QSOP datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
RES SMD 6.49 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
FIXED IND 3.9MH 72MA 73.8 OHM datasheet.pdf
RES SMD 4.99KOHM 0.01% 1/5W 0805 datasheet.pdf
RES 2.25K OHM 12W 5% AXIAL datasheet.pdf