Diodes Incorporated AL9910AS-13
AL9910AS-13 picture photo
Mfg. Part Number
AL9910AS-13
Manufacturer
Product Category
PMIC - LED Drivers
Brief Description
IC LED Driver AC DC Offline Switcher Analog, PWM Dimming Backlight, Lighting, Signage 8-SO
Datasheet Download
AL9910AS-13.pdf
Availability of AL9910AS-13
QUANTITY
AL9910AS-13 Order Process
Ship out your order
Specifications of AL9910AS-13
Internal Part NumberEIS-AL9910AS-13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Design ResourcesLighting Product Selector
Reference Design LibraryAL9910 13W T8: 230 VACin, 59V, 240mA LED
PCN Design/SpecificationDatasheet/Copper Wire Update 30/Sep/2014
PCN Assembly/OriginPlating Site Addition 29/Jul/2015
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - LED Drivers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeAC DC Offline Switcher
TopologyStep-Down (Buck), Step-Up (Boost)
Internal Switch(s)No
Number of Outputs1
Voltage - Supply (Min)20V
Voltage - Supply (Max)500V
Voltage - Output-
Current - Output / Channel-
Frequency25kHz ~ 300kHz
DimmingAnalog, PWM
ApplicationsBacklight, Lighting, Signage
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AL9910AS-13
Related LinksAL991, AL9910AS-13 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
AL9910AS-13 Details Description
Related parts for AL9910AS-13
IC OTP 4MBIT 120NS 32TSOP datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
WRENCH COMBINATION 1-3/8" 15.75" datasheet.pdf
CONN HEADR 38POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
IC DRIVER LED 8-DIGIT 24-SOIC datasheet.pdf
SERVO DRIVER 100W 100V datasheet.pdf
RES 14K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 50.5 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP 0.7MM datasheet.pdf
CABLE 13POS .100 JUMPER 3 INCH datasheet.pdf
IC OPAMP 30V PREC OVP EMI 8MSOP datasheet.pdf