Panasonic Electric Works ALA2PF12
ALA2PF12 picture photo
Mfg. Part Number
ALA2PF12
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 12V
Datasheet Download
ALA2PF12.pdf
Availability of ALA2PF12
QUANTITY
ALA2PF12 Order Process
Ship out your order
Specifications of ALA2PF12
Internal Part NumberEIS-ALA2PF12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandards Chart
How to Read Date Codes
Design ResourcesPhotoMOS Schematic & Wiring Diagrams
Standard Package100
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesALA
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current44.2mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormDPST (2 Form A)
Contact Rating (Current)5A
Switching Voltage277VAC - Max
Turn On Voltage (Max)9 VDC
Turn Off Voltage (Min)0.6 VDC
Operate Time15ms
Release Time15ms
FeaturesSealed - Flux Protection
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power530 mW
Coil Resistance272 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALA2PF12
Related LinksALA2, ALA2PF12 Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
ALA2PF12 Details Description
Related parts for ALA2PF12
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
FERRITE INDUCTR TOROID 16.5MM OD datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SER/PAR 80M 64VQFN datasheet.pdf
EVALUATION MODULE FOR CDCLVP2102 datasheet.pdf
LATCH ASSY MINI PCI EXP 6.7H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
SITE LICENSE CHROMA RESAMPLER datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 47K OHM 5SIP datasheet.pdf
Connector Socket 62 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf