Panasonic Electric Works ALA2PF18
ALA2PF18 picture photo
Mfg. Part Number
ALA2PF18
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 18V
Datasheet Download
ALA2PF18.pdf
Availability of ALA2PF18
QUANTITY
ALA2PF18 Order Process
Ship out your order
Specifications of ALA2PF18
Internal Part NumberEIS-ALA2PF18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package100
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesALA
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current29.4mA
Coil Voltage18VDC
Contact FormDPST (2 Form A)
Contact Rating (Current)5A
Switching Voltage277VAC - Max
Turn On Voltage (Max)13.5 VDC
Turn Off Voltage (Min)0.9 VDC
Operate Time15ms
Release Time15ms
FeaturesSealed - Flux Protection
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power530 mW
Coil Resistance612 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALA2PF18
Related LinksALA2, ALA2PF18 Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
ALA2PF18 Details Description
Related parts for ALA2PF18
IDC CABLE- AKN14A/ AE14M / X datasheet.pdf
IC NTSC/PAL VIDEO ENCODER 80-QFP datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .012-.017" .160" datasheet.pdf
RES SMD 11.5 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 200MHZ 165FBGA datasheet.pdf
IC DAC 8BIT DL SPI I2C TSOT23-8 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 19POS datasheet.pdf
INPUT MODULE 8 DIGITAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 20% 310VAC AXIA datasheet.pdf