KEMET ALC10A471DF450
ALC10A471DF450 picture photo
Mfg. Part Number
ALC10A471DF450
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
ALC10A471DF450.pdf
Availability of ALC10A471DF450
QUANTITY
ALC10A471DF450 Order Process
Ship out your order
Specifications of ALC10A471DF450
Internal Part NumberEIS-ALC10A471DF450
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Specifying Electrolytic Capacitors
Aluminum ELectrolytic Screw Terminal and Snap-In Capacitors
Featured ProductSnap-In Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesALC10
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)252 mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.43A
Impedance155 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALC10A471DF450
Related LinksALC10A4, ALC10A471DF450 Datasheet, KEMET Distributor
ALC10A471DF450 Details Description
Related parts for ALC10A471DF450
RES SMD 2.74K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 3.3V SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 3KV RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 342VWM 548VC SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 6.4MHZ RRO 8TSSOP datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 300V CHASS MNT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 5.08MM datasheet.pdf