KEMET ALC10A471DF450
ALC10A471DF450 picture photo
Mfg. Part Number
ALC10A471DF450
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
ALC10A471DF450.pdf
Availability of ALC10A471DF450
QUANTITY
ALC10A471DF450 Order Process
Ship out your order
Specifications of ALC10A471DF450
Internal Part NumberEIS-ALC10A471DF450
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Specifying Electrolytic Capacitors
Aluminum ELectrolytic Screw Terminal and Snap-In Capacitors
Featured ProductSnap-In Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesALC10
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)252 mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.43A
Impedance155 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALC10A471DF450
Related LinksALC10A4, ALC10A471DF450 Datasheet, KEMET Distributor
ALC10A471DF450 Details Description
Related parts for ALC10A471DF450
RECTIFIER BRIDGE 1.5A 200V RB-15 datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1000V 32A TO-264 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A 6DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 121 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS INLINE SKT datasheet.pdf
P&S 3P4W 60A/3P 480 RCPT SPLPF datasheet.pdf
LED LUXEON SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 12V 3PICOSTAR datasheet.pdf