KEMET ALC40A331CF400
ALC40A331CF400 picture photo
Mfg. Part Number
ALC40A331CF400
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
ALC40A331CF400.pdf
Availability of ALC40A331CF400
QUANTITY
ALC40A331CF400 Order Process
Ship out your order
Specifications of ALC40A331CF400
Internal Part NumberEIS-ALC40A331CF400
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Specifying Electrolytic Capacitors
Aluminum ELectrolytic Screw Terminal and Snap-In Capacitors
Featured ProductSnap-In Capacitors
Standard Package160
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesALC40
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)383 mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.98A
Impedance258 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALC40A331CF400
Related LinksALC40A3, ALC40A331CF400 Datasheet, KEMET Distributor
ALC40A331CF400 Details Description
Related parts for ALC40A331CF400
IC MPU SUPERVISORY CIRCUIT 16DIP datasheet.pdf
CONN FERRULE DIN 4AWG YELLOW datasheet.pdf
IC SDRAM 16MBIT 200MHZ 50TSOP datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
CONN HEADER 46POS 2MM R/A SOLDER datasheet.pdf
TVS DIODE 53VWM 85VC SMB datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
BUZZER 6-16VDC 65-75DB PNL MNT datasheet.pdf
FUSE OFK3 32V 70A datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 180POS GOLD datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 31POS GOLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.75UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf