KEMET ALC40A331DF450
ALC40A331DF450 picture photo
Mfg. Part Number
ALC40A331DF450
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
ALC40A331DF450.pdf
Availability of ALC40A331DF450
QUANTITY
ALC40A331DF450 Order Process
Ship out your order
Specifications of ALC40A331DF450
Internal Part NumberEIS-ALC40A331DF450
Featured ProductSnap-In Capacitors
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesALC40
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)285 mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.91A
Impedance198 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALC40A331DF450
Related LinksALC40A3, ALC40A331DF450 Datasheet, KEMET Distributor
ALC40A331DF450 Details Description
Related parts for ALC40A331DF450
FUSE BRD MNT 800MA 50VAC/VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 0.03 OHM 5% 2W J LEAD datasheet.pdf
RES SMD 8.25K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:12 1GHZ 44MLF datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 3POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 330MA 1.96 OHM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
FUSE 1.0A 63VAC/DC SLOW 1206 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 8 OHM 1% 200W datasheet.pdf