KEMET ALC40A681DL400
ALC40A681DL400 picture photo
Mfg. Part Number
ALC40A681DL400
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
ALC40A681DL400.pdf
Availability of ALC40A681DL400
QUANTITY
ALC40A681DL400 Order Process
Ship out your order
Specifications of ALC40A681DL400
Internal Part NumberEIS-ALC40A681DL400
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Specifying Electrolytic Capacitors
Aluminum ELectrolytic Screw Terminal and Snap-In Capacitors
Featured ProductSnap-In Capacitors
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesALC40
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)200 mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.72A
Impedance131 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)3.150" (80.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALC40A681DL400
Related LinksALC40A6, ALC40A681DL400 Datasheet, KEMET Distributor
ALC40A681DL400 Details Description
Related parts for ALC40A681DL400
IC REG LDO 5V 80MA SC82AB datasheet.pdf
IC UART DUAL W/FIFO 44-PLCC datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR L6227PD SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 9.1V SOT23 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN 12VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 3W DO216AA datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V D2PAK datasheet.pdf