Artesyn Embedded Technologies ALD11G48N-L
ALD11G48N-L picture photo
Mfg. Part Number
ALD11G48N-L
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 2.5V 35W
Datasheet Download
ALD11G48N-L.pdf
Availability of ALD11G48N-L
QUANTITY
ALD11G48N-L Order Process
Ship out your order
Specifications of ALD11G48N-L
Internal Part NumberEIS-ALD11G48N-L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package150
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesALD15
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 12.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11A
Power (Watts) - Manufacture Series35W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/16 Brick
Size / Dimension1.30" L x 0.90" W x 0.34" H (33.0mm x 22.9mm x 8.6mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max28W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALD11G48N-L
Related LinksALD11, ALD11G48N-L Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
ALD11G48N-L Details Description
Related parts for ALD11G48N-L
RES SMD 6.19M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 86.6 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 85MA 13 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
RES SMD 126 OHM 0.1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
15+15 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
CONN RCPT FLEX 10POS FOR SKTS datasheet.pdf
INDUCTOR 2.5MH COMMON MODE VERT datasheet.pdf
OSC MEMS 1.8432MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
BCVP-508RF- 4 BK datasheet.pdf
CONN RCPT CPC 16POS R/A GOLD datasheet.pdf