Artesyn Embedded Technologies ALD13Y48N-SL
ALD13Y48N-SL picture photo
Mfg. Part Number
ALD13Y48N-SL
Brief Description
DC/DC CONVERTER 1.8V 35W
Datasheet Download
ALD13Y48N-SL.pdf
Availability of ALD13Y48N-SL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ALD13Y48N-SL Order Process
Ship out your order
Specifications of ALD13Y48N-SL
Internal Part NumberEIS-ALD13Y48N-SL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package150
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesALD15
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 11.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13A
Power (Watts) - Manufacture Series35W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module, 1/16 Brick
Size / Dimension1.30" L x 0.90" W x 0.34" H (33.0mm x 22.9mm x 8.6mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max23W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALD13Y48N-SL
Related LinksALD13Y, ALD13Y48N-SL Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
ALD13Y48N-SL Details Description
Related parts for ALD13Y48N-SL
IC LIU T1/J1 3.3V 28-PLCC datasheet.pdf
OSC MEMS 10.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC RS485/422 TRANS QUAD 16-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS 1.27MM GOLD T/H datasheet.pdf
RES 4.48K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE ER 800NH N49 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf