Artesyn Embedded Technologies ALD15K48N-6L
ALD15K48N-6L picture photo
Mfg. Part Number
ALD15K48N-6L
Brief Description
DC/DC CONVERTER 1.2V 35W
Datasheet Download
ALD15K48N-6L.pdf
Availability of ALD15K48N-6L
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ALD15K48N-6L Order Process
Ship out your order
Specifications of ALD15K48N-6L
Internal Part NumberEIS-ALD15K48N-6L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package150
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesALD15
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 11.2V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series35W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/16 Brick
Size / Dimension1.30" L x 0.90" W x 0.34" H (33.0mm x 22.9mm x 8.6mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max18W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALD15K48N-6L
Related LinksALD15K, ALD15K48N-6L Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
ALD15K48N-6L Details Description
Related parts for ALD15K48N-6L
FUSE GLASS 3A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 523K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE FIBER 1A 600V FAST 5PK datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER CLI C 1-9 datasheet.pdf
FERRITE TOROID CORE EMI 7.3MM datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 4.53KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf