Advanced Linear Devices Inc. ALD4701SBL
ALD4701SBL picture photo
Mfg. Part Number
ALD4701SBL
Manufacturer
Product Category
Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Brief Description
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 14SOIC
Datasheet Download
ALD4701SBL.pdf
Availability of ALD4701SBL
QUANTITY
ALD4701SBL Order Process
Ship out your order
Specifications of ALD4701SBL
Internal Part NumberEIS-ALD4701SBL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package56
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Series-
PackagingTube
Amplifier TypeGeneral Purpose
Number of Circuits4
Output TypeRail-to-Rail
Slew Rate1 V/µs
Gain Bandwidth Product1MHz
-3db Bandwidth-
Current - Input Bias1pA
Voltage - Input Offset10mV
Current - Supply480µA
Current - Output / Channel1mA
Voltage - Supply, Single/Dual (±)2 V ~ 12 V, ±1 V ~ 6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package14-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALD4701SBL
Related LinksALD47, ALD4701SBL Datasheet, Advanced Linear Devices Inc. Distributor
ALD4701SBL Details Description
Related parts for ALD4701SBL
CONN HEADER 140POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.2KV 270A Y1-CU datasheet.pdf
RES 390 OHM 3W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 09VOUT datasheet.pdf
CAP CER 6200PF 50V 1% BP 1812 datasheet.pdf
5.08MM PWR HDR RA THOLES/M datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC REG SW 700V SMPS SOT223-4 datasheet.pdf