Panasonic Electric Works ALE14B48
ALE14B48 picture photo
Mfg. Part Number
ALE14B48
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 48V
Datasheet Download
ALE14B48.pdf
Availability of ALE14B48
QUANTITY
ALE14B48 Order Process
Ship out your order
Specifications of ALE14B48
Internal Part NumberEIS-ALE14B48
How to Read Date Codes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Coil TypeNon Latching
Coil Current8.3mA
Coil Voltage48VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)16A
Switching Voltage277VAC - Max
Turn On Voltage (Max)36 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VDC
Operate Time20ms
Release Time20ms
FeaturesInsulation - Class B
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Contact MaterialSilver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power400 mW
Coil Resistance5.76 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALE14B48
Related LinksALE1, ALE14B48 Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
ALE14B48 Details Description
Related parts for ALE14B48
TERM BLOCK PLUG 3POS 7.62MM datasheet.pdf
IC SUPERVISOR SWITCH OVER 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 55NS 68PLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 36 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 3A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 80TQFP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf