Panasonic Electric Works ALE72B18
ALE72B18 picture photo
Mfg. Part Number
ALE72B18
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 18V
Datasheet Download
ALE72B18.pdf
Availability of ALE72B18
QUANTITY
ALE72B18 Order Process
Ship out your order
Specifications of ALE72B18
Internal Part NumberEIS-ALE72B18
Coil TypeNon Latching
Coil Current11.1mA
Coil Voltage18VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)16A
Switching Voltage277VAC - Max
Turn On Voltage (Max)13.5 VDC
Turn Off Voltage (Min)0.9 VDC
Operate Time20ms
Release Time25ms
FeaturesInsulation - Class B
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Contact MaterialSilver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power200 mW
Coil Resistance1.62 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALE72B18
Related LinksALE7, ALE72B18 Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
ALE72B18 Details Description
Related parts for ALE72B18
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf
IC POT DGTL 10K 100TAPS 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 8.8PF 100V U2J 0805 datasheet.pdf
MIC COND ANALOG OMNI -44DB datasheet.pdf
BOX HEADER, 0.100 30 POS datasheet.pdf