Artesyn Embedded Technologies ALH60F48N
ALH60F48N picture photo
Mfg. Part Number
ALH60F48N
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC-DC 250W 48VIN 3.3V NEGEN
Datasheet Download
ALH60F48N.pdf
Availability of ALH60F48N
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ALH60F48N Order Process
Ship out your order
Specifications of ALH60F48N
Internal Part NumberEIS-ALH60F48N
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package150
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesALH60
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.40" L x 2.30" W x 0.50" H (61.0mm x 58.4mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency91%
Power (Watts) - Max198W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALH60F48N
Related LinksALH6, ALH60F48N Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
ALH60F48N Details Description
Related parts for ALH60F48N
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 825K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 250V X7R RADIAL datasheet.pdf
CHOKE COM MODE 1.47MH 2.80A SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
381 TB FXD 180 TMT datasheet.pdf
GRIP PANEL HAN 24 B datasheet.pdf
SPEAKER 46.3 OHM 103.5DB datasheet.pdf