Artesyn Embedded Technologies ALO20A48-S
ALO20A48-S picture photo
Mfg. Part Number
ALO20A48-S
Brief Description
CONV DC/DC 100W 5.0V 20A POS SMD
Datasheet Download
ALO20A48-S.pdf
Availability of ALO20A48-S
QUANTITY
ALO20A48-S Order Process
Ship out your order
Specifications of ALO20A48-S
Internal Part NumberEIS-ALO20A48-S
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / Vendor undefined
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package150
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesALO40
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series120W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module, 1/8 Brick
Size / Dimension2.30" L x 0.90" W x 0.31" H (58.4mm x 22.9mm x 7.9mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency92%
Power (Watts) - Max120W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALO20A48-S
Related LinksALO20, ALO20A48-S Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
ALO20A48-S Details Description
Related parts for ALO20A48-S
IC REG ISOLATED 5V 0.2A 7DIP datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
VARISTOR 990V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 10.5K OHM 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 4.5PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
IMPACT BP 6X16 DUAL WALL SN/PB datasheet.pdf
RES 174K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 12A SYNC QFN datasheet.pdf