Artesyn Embedded Technologies ALO30F48N-6L
ALO30F48N-6L picture photo
Mfg. Part Number
ALO30F48N-6L
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 120W
Datasheet Download
ALO30F48N-6L.pdf
Availability of ALO30F48N-6L
QUANTITY
ALO30F48N-6L Order Process
Ship out your order
Specifications of ALO30F48N-6L
Internal Part NumberEIS-ALO30F48N-6L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesALO
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series120W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/8 Brick
Size / Dimension2.30" L x 0.90" W x 0.32" H (58.4mm x 22.9mm x 8.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency91%
Power (Watts) - Max99W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALO30F48N-6L
Related LinksALO30F, ALO30F48N-6L Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
ALO30F48N-6L Details Description
Related parts for ALO30F48N-6L
SENSOR 0.3PSI GF MV MONO datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 60POS .050" SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.5MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V NP0 1812 datasheet.pdf
IC OPAMP VGA 168MHZ 10VSSOP datasheet.pdf
LED ARRAY WARM WHITE 440LM datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20A 120V TO-220AB datasheet.pdf