Artesyn Embedded Technologies ALO40K48N-S
ALO40K48N-S picture photo
Mfg. Part Number
ALO40K48N-S
Brief Description
CONV DC-DC 120W 48VIN 1.2V SMD
Datasheet Download
ALO40K48N-S.pdf
Availability of ALO40K48N-S
QUANTITY
ALO40K48N-S Order Process
Ship out your order
Specifications of ALO40K48N-S
Internal Part NumberEIS-ALO40K48N-S
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package210
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesALO40
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 11.2V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series120W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module, 1/8 Brick
Size / Dimension2.30" L x 0.90" W x 0.31" H (58.4mm x 22.9mm x 7.9mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max120W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALO40K48N-S
Related LinksALO40, ALO40K48N-S Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
ALO40K48N-S Details Description
Related parts for ALO40K48N-S
CABLE FLAT FLEX 14POS 1MM 2" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RELAY REED SPST 1A 5V datasheet.pdf
RES 536 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 2K OHM 1W .25% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZE24 M32 datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 162K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf