| Internal Part Number | EIS-ALS-PDIC15-21B/TR8 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | ||
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 4 (72 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Category | Sensors, Transducers | |
| Family | Optical Sensors - Ambient Light, IR, UV Sensors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Type | Ambient | |
| Wavelength | 580nm | |
| Proximity Detection | No | |
| Output Type | Current | |
| Voltage - Supply | 1.5 V ~ 5.5 V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |