KEMET ALS30A333KF063
ALS30A333KF063 picture photo
Mfg. Part Number
ALS30A333KF063
Brief Description
CAP ALUM 33000UF 20% 63V SCREW
Datasheet Download
ALS30A333KF063.pdf
Availability of ALS30A333KF063
QUANTITY
ALS30A333KF063 Order Process
Ship out your order
Specifications of ALS30A333KF063
Internal Part NumberEIS-ALS30A333KF063
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSpecifying Electrolytic Capacitors
Aluminum ELectrolytic Screw Terminal and Snap-In Capacitors
Featured ProductScrew Terminal Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package24
PackagingBulk
Capacitance33000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)10 mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current17.4A
Impedance9 mOhm
Lead Spacing0.874" (22.20mm)
Size / Dimension2.008" Dia x 4.134" H (51.00mm x 105.00mm)
Height - Seated (Max)-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALS30A333KF063
Related LinksALS30A3, ALS30A333KF063 Datasheet, KEMET Distributor
ALS30A333KF063 Details Description
Related parts for ALS30A333KF063
PANEL INTERNAL 2MM ZINC PLATED datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 6A 230V datasheet.pdf
CONN 3-COND JACK PHONE 1/4" LONG datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 150W datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 2500W datasheet.pdf
IC BUFFER DUAL LP/LV 6XSON datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
A22TK-2RR-12-02 datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 500MW SOD80 datasheet.pdf