KEMET ALS31A103KE100
ALS31A103KE100 picture photo
Mfg. Part Number
ALS31A103KE100
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 20% 100V SCREW
Datasheet Download
ALS31A103KE100.pdf
Availability of ALS31A103KE100
QUANTITY
ALS31A103KE100 Order Process
Ship out your order
Specifications of ALS31A103KE100
Internal Part NumberEIS-ALS31A103KE100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAluminum ELectrolytic Screw Terminal and Snap-In Capacitors
Featured ProductScrew Terminal Capacitors
Standard Package24
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesALS31
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)28 mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.18000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current10.1A
Impedance24 mOhm
Lead Spacing0.874" (22.20mm)
Size / Dimension2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max)3.307" (84.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALS31A103KE100
Related LinksALS31A1, ALS31A103KE100 Datasheet, KEMET Distributor
ALS31A103KE100 Details Description
Related parts for ALS31A103KE100
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
IC 2DRVR/2RCVR RS232 3V 20-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 357K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL US8 datasheet.pdf
TVS DIODE 33.3VWM 53.9VC 1.5KA datasheet.pdf
LIGHT PIPE .145" PNL MNT datasheet.pdf
CONN HEADER 31POS .100" STACKER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS PIN datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 2PIN SLD CUP datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 40MA 81 OHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 24.5MA 79 OHM TH datasheet.pdf