Vishay/Dale ALSR0112R00FE12
ALSR0112R00FE12 picture photo
Mfg. Part Number
ALSR0112R00FE12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 12 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
ALSR0112R00FE12.pdf
Availability of ALSR0112R00FE12
QUANTITY
ALSR0112R00FE12 Order Process
Ship out your order
Specifications of ALSR0112R00FE12
Internal Part NumberEIS-ALSR0112R00FE12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesALSR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.406" L (2.79mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALSR0112R00FE12
Related LinksALSR011, ALSR0112R00FE12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ALSR0112R00FE12 Details Description
Related parts for ALSR0112R00FE12
CONN JACK TIP RIBLOC PRESS IN YE datasheet.pdf
RES 680 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 39POS 2MM R/A SOLDER datasheet.pdf
IC FPGA 248 I/O 456FBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH SLIDE 3P3T 300MA 125V datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP CLOSE/OPEN datasheet.pdf
RES 453 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 23.2 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 715K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CABLE 28POS .100 JUMPER 9 INCH datasheet.pdf
BATTERY LITHIUM 3V COIN 24.5MM datasheet.pdf