Vishay/Dale ALSR011K100FE12
ALSR011K100FE12 picture photo
Mfg. Part Number
ALSR011K100FE12
Brief Description
RES 1.1K OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
ALSR011K100FE12.pdf
Availability of ALSR011K100FE12
QUANTITY
ALSR011K100FE12 Order Process
Ship out your order
Specifications of ALSR011K100FE12
Internal Part NumberEIS-ALSR011K100FE12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.406" L (2.79mm x 10.31mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALSR011K100FE12
Related LinksALSR011, ALSR011K100FE12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ALSR011K100FE12 Details Description
Related parts for ALSR011K100FE12
IC REG LDO 5V 0.8A 8SO datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 5% 2.5KVDC RAD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 05VOUT datasheet.pdf
TXRX 16BIT 3.3V 3ST 60HUQFN datasheet.pdf
FERRITE CHIP 600 OHM 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 2.67M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC USB DEV CONT W/ PARALLEL BUS datasheet.pdf
LABELS FOR THERMAL TRANS PRINTER datasheet.pdf
RES 698K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT DUST CAP SZ 1 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT SKT datasheet.pdf