Vishay/Dale ALSR012K500JE12
ALSR012K500JE12 picture photo
Mfg. Part Number
ALSR012K500JE12
Brief Description
RES 2.5K OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
ALSR012K500JE12.pdf
Availability of ALSR012K500JE12
QUANTITY
ALSR012K500JE12 Order Process
Ship out your order
Specifications of ALSR012K500JE12
Internal Part NumberEIS-ALSR012K500JE12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.5k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.406" L (2.79mm x 10.31mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALSR012K500JE12
Related LinksALSR012, ALSR012K500JE12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ALSR012K500JE12 Details Description
Related parts for ALSR012K500JE12
RES 10M OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
LED CYAN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN TERM ADAPTR .187/.250 DBL datasheet.pdf
SUPERPRO 5004EGP PROGRAMMER datasheet.pdf
RES 681K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 509.76 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT CP datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 15V 2214 datasheet.pdf