Vishay/Dale ALSR012R000FE12
ALSR012R000FE12 picture photo
Mfg. Part Number
ALSR012R000FE12
Brief Description
RES 2 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
ALSR012R000FE12.pdf
Availability of ALSR012R000FE12
QUANTITY
ALSR012R000FE12 Order Process
Ship out your order
Specifications of ALSR012R000FE12
Internal Part NumberEIS-ALSR012R000FE12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.406" L (2.79mm x 10.31mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALSR012R000FE12
Related LinksALSR012, ALSR012R000FE12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ALSR012R000FE12 Details Description
Related parts for ALSR012R000FE12
CBL RIBN 26COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 6.3V 20% RADIAL datasheet.pdf
IC FLOW CTRL MULTI QUEUE 256-BGA datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS SKT datasheet.pdf