Vishay/Dale ALSR014K500JE12
ALSR014K500JE12 picture photo
Mfg. Part Number
ALSR014K500JE12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.5K OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
ALSR014K500JE12.pdf
Availability of ALSR014K500JE12
QUANTITY
ALSR014K500JE12 Order Process
Ship out your order
Specifications of ALSR014K500JE12
Internal Part NumberEIS-ALSR014K500JE12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesALSR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.5k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.406" L (2.79mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALSR014K500JE12
Related LinksALSR014, ALSR014K500JE12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ALSR014K500JE12 Details Description
Related parts for ALSR014K500JE12
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
RES 187K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 9.31K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 40KHZ RRO SOT23-8 datasheet.pdf
METRAL HDR 1MX5R datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 8A datasheet.pdf