Vishay/Dale ALSR0168R00FE12
ALSR0168R00FE12 picture photo
Mfg. Part Number
ALSR0168R00FE12
Brief Description
RES 68 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
ALSR0168R00FE12.pdf
Availability of ALSR0168R00FE12
QUANTITY
ALSR0168R00FE12 Order Process
Ship out your order
Specifications of ALSR0168R00FE12
Internal Part NumberEIS-ALSR0168R00FE12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)68
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.406" L (2.79mm x 10.31mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALSR0168R00FE12
Related LinksALSR016, ALSR0168R00FE12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ALSR0168R00FE12 Details Description
Related parts for ALSR0168R00FE12
CABLE D-SUB - AFN09B/AE09G/X datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
IC DECADE COUNTER DUAL 16-DIP datasheet.pdf
IC POT DGTL 256TP LN LP 20-QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
RECEIVER 12X2.7GBD 62.5UM FO datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 1.9A 55 MOHM TH datasheet.pdf