Vishay/Dale ALSR017R500FE12
ALSR017R500FE12 picture photo
Mfg. Part Number
ALSR017R500FE12
Brief Description
RES 7.5 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
ALSR017R500FE12.pdf
Availability of ALSR017R500FE12
QUANTITY
ALSR017R500FE12 Order Process
Ship out your order
Specifications of ALSR017R500FE12
Internal Part NumberEIS-ALSR017R500FE12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.5
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.406" L (2.79mm x 10.31mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALSR017R500FE12
Related LinksALSR017, ALSR017R500FE12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ALSR017R500FE12 Details Description
Related parts for ALSR017R500FE12
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 6A 250V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 220K OHM 8SIP datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 39K OHM 1608 datasheet.pdf
AC FILTER T/H COMMON MODE datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf