Vishay/Dale ALSR01R2000JE12
ALSR01R2000JE12 picture photo
Mfg. Part Number
ALSR01R2000JE12
Brief Description
RES 0.2 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
ALSR01R2000JE12.pdf
Availability of ALSR01R2000JE12
QUANTITY
ALSR01R2000JE12 Order Process
Ship out your order
Specifications of ALSR01R2000JE12
Internal Part NumberEIS-ALSR01R2000JE12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.2
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.406" L (2.79mm x 10.31mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALSR01R2000JE12
Related LinksALSR01R, ALSR01R2000JE12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ALSR01R2000JE12 Details Description
Related parts for ALSR01R2000JE12
RES SMD 56 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRANSFORMER CCFL 6W 26V 11MA SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS 22AWG MTA-156 datasheet.pdf
CONN TERM BLK 3POS 3.5MM ANGLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
KIT DEV SI4010 SI4355 RX 915MHZ datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC CPLD 320MC 4.9NS 256FPBGA datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf