Vishay/Dale ALSR03120R0FE12
ALSR03120R0FE12 picture photo
Mfg. Part Number
ALSR03120R0FE12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 120 OHM 3W 1% AXIAL
Datasheet Download
ALSR03120R0FE12.pdf
Availability of ALSR03120R0FE12
QUANTITY
ALSR03120R0FE12 Order Process
Ship out your order
Specifications of ALSR03120R0FE12
Internal Part NumberEIS-ALSR03120R0FE12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesALSR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)120
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.500" L (4.57mm x 12.70mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALSR03120R0FE12
Related LinksALSR031, ALSR03120R0FE12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ALSR03120R0FE12 Details Description
Related parts for ALSR03120R0FE12
IC BUS BUFF TRI-ST QD 14SOIC datasheet.pdf
BATTERY PACK NIMH 10.8V 700MAH datasheet.pdf
RES SMD 66.5K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP MICA 300PF 10% 500V SMD datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 634 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 47POS GOLD datasheet.pdf