Vishay/Dale ALSR03600R0FE12
ALSR03600R0FE12 picture photo
Mfg. Part Number
ALSR03600R0FE12
Brief Description
RES 600 OHM 3W 1% AXIAL
Datasheet Download
ALSR03600R0FE12.pdf
Availability of ALSR03600R0FE12
QUANTITY
ALSR03600R0FE12 Order Process
Ship out your order
Specifications of ALSR03600R0FE12
Internal Part NumberEIS-ALSR03600R0FE12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)600
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.500" L (4.57mm x 12.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALSR03600R0FE12
Related LinksALSR036, ALSR03600R0FE12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ALSR03600R0FE12 Details Description
Related parts for ALSR03600R0FE12
RES SMD 430K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS .100" SNGL R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
8556-5 INSULATION PUNCH datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
RES 920K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 10% 2824 datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 184POS GOLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf