Vishay/Dale ALSR03750R0JE12
ALSR03750R0JE12 picture photo
Mfg. Part Number
ALSR03750R0JE12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 750 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
ALSR03750R0JE12.pdf
Availability of ALSR03750R0JE12
QUANTITY
ALSR03750R0JE12 Order Process
Ship out your order
Specifications of ALSR03750R0JE12
Internal Part NumberEIS-ALSR03750R0JE12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesALSR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)750
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.500" L (4.57mm x 12.70mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALSR03750R0JE12
Related LinksALSR037, ALSR03750R0JE12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ALSR03750R0JE12 Details Description
Related parts for ALSR03750R0JE12
FIXED IND 12UH 140MA 7.5 OHM SMD datasheet.pdf
FUSE GLASS 200MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
TRANS PNP DARL 30V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
IC DELAY LINE 10TAP 125NS 16SOIC datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY RA BKWY 03CKT datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
MOUNTING BRACKET FOR AMPLIFIER datasheet.pdf
Connector Socket 98 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
AHC HIGH PIN COUNT TSSOP-16 datasheet.pdf
BOX PLASTIC 25.25"L X 20.87"W datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf