Vishay/Dale ALSR03750R0JE12
ALSR03750R0JE12 picture photo
Mfg. Part Number
ALSR03750R0JE12
Brief Description
RES 750 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
ALSR03750R0JE12.pdf
Availability of ALSR03750R0JE12
QUANTITY
ALSR03750R0JE12 Order Process
Ship out your order
Specifications of ALSR03750R0JE12
Internal Part NumberEIS-ALSR03750R0JE12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)750
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.500" L (4.57mm x 12.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALSR03750R0JE12
Related LinksALSR037, ALSR03750R0JE12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ALSR03750R0JE12 Details Description
Related parts for ALSR03750R0JE12
IC GATE NAND 1CH 8-INP 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 10.2 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC LI-ION CHARGE MGMT 16-QFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 15VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 3.8A 34 MOHM SMD datasheet.pdf
IPD M8 NONSHLD 3W SPST M8 datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 4A 30 MOHM TH datasheet.pdf